FIO w Gminie Stargard- ETAP II

2019-07-22 10:10:56

W ramach podpisanej umowy  z Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację projektu pn.”Most ku przyszłości”, Stowarzyszenie ”Grzędzice Jutra” wraz z partnerem Gminą Stargard  kontynuowało kolejne zadania.

W II etapie tj w okresie maj-czerwiec 2019 zorganizowano warsztaty rękodzielnicze, wykorzystując różne techniki, dzieci samodzielnie wykonywały kartki okolicznościowe, szyły kwiaty, pluszaki, pacynki,  robiły ceramiczne doniczki, przedmioty z gliny, mandale, przestrzenne obrazy, ozdabiały pudełka  metodą decupage.

Kolejne zajęcia kulinarne polegały na przygotowaniu potraw pod okiem wolontariuszy. Pomysłów było wiele od pieczenia mufinek,  ciasteczek, smażenia naleśników, lepienia pierogów, wykonywania owocowych szaszłyków, sałatek jarzynowych i owocowych do przygotowywania przeróżnych słodkości.

Dzięki współpracy z OSP i Policją odbyły się zajęcia  z przedstawicielami służb mundurowych, głównym tematem tych spotkań były bezpieczne wakacje, dzieci mogły naocznie  poznać radiowóz, wóz strażacki, zaprzyjaźnić się z psem tropiącym. Wszystkie dzieci otrzymały odblaski, które zostaną umieszczone na tornistrach, rowerach w celu zwiększenia widoczności i zapewnienia bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły.

Jednym z elementów programu były zajęcia profilaktyczne, które głownie dotyczyły HEJTU W INTERNECIE. Okazało się, ze jest to duży problem wśród młodzieży i takie zajęcia powinny się częściej odbywać w szkołach. Podsumowaniem projektu był  wyjazd 100 dzieci  z gminy Stargard na obóz do Ostrowca gmina Wałcz.  Pod okiem nauczycieli i wolontariuszy dzieci uczestniczyły w grach terenowych, rekonstrukcjach historycznych,  były na basenie w Pile, zwiedzały obiekt olimpijski w Wałczu, a na koniec zagrodę żubrów pod Mirosławcem. Wszyscy wrócili zadowoleni i bardzo chcieliby, aby takich projektów było jak najwięcej. Zadania w ramach FIO było realizowane w  5 świetlicach wiejskich w Krąpielu, Skalinie, Klępinie, Ulikowie, Żarowie, 4 szkołach: Szkoła Podstawowych w Strachocinie, Sownie, Małkocinie, Grzędzicach i w Centrum Kultury i Sportu w Barzkowicach. Wszystkim uczestnikom, instruktorom i wolontariuszom dziękujemy za udział w projekcie.

Małgorzata Krysiak, Barbara Jaroszek

Sierpień 2019