Miejsce kwarantanny w Gminie Stargard

2020-03-14 16:25:29

Miejsce wyznaczone do kwarantanny- przygotowane na przyjęcie osób, w związku z zagrożeniem ekspansją SARS- Cov2 w Gminie Stargard
Działania, których celem jest ochrona mieszkańców kontynuuje Zarząd Powiatu Stargardzkiego w sytuacji ogłoszonego przez rząd zagrożenia epidemicznego koronawirusem na terenie całego kraju. Władze Powiatu, Wójt Gminy Stargard oraz podległe jednostki wypełniają zarządzenia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Są także w stałej łączności z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Na polecenie inspekcji sanitarnej,  Powiat Stargardzki zdecydował o utworzeniu miejsc grupowej kwarantanny dla osób, oczekujących na wyniki testów potwierdzających lub wykluczających zakażenie koronawirusem. Zobowiązał również samorządy gmin do wyznaczenia podobnych miejsc na swoim terenie.
Gmina Stargard utworzyła swój punkt kwarantanny w Barzkowicach. Kierowani tam będą ci, którzy mieli kontakt z osobami oczekującymi na wynik testu, potwierdzającego lub wykluczającego obecność koronawirusa. Obecnie skierowano tam jedną osobę, która oczekiwać będzie na wyniki przeprowadzonych testów.
Wokół tej sprawy w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, wymagające sprostowania. Przede wszystkim, jak czytamy w jednym z portali, osoby tej nie skierowano do miejsca kwarantanny ze względu na to, że źle się poczuła. Osoba ta sama przekazała Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, że w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych, mogła mieć kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Z własnej inicjatywy poddała się więc kwarantannie, oczekując na wyniki testu.
Prosimy, by nie mylić miejsc kwarantanny z miejscami izolacji osób zakażonych koronawirusem. Wyznaczone przez gminy miejsca przeznaczone są dla osób zdrowych, u których nie wykryto objawów choroby. Przebywają tam prewencyjnie, by wykluczyć ewentualność zakażenia. To jedno z ogniw systemu, zabezpieczającego przed ekspansją wirusa.
Wójt Gminy Stargard przypomina też, że jedynymi instytucjami uprawnionymi do przekazywania potwierdzonych danych na temat sytuacji w regionie są: Szpital Wojewódzki w Szczecinie oraz Powiatowa i Wojewódzka Inspekcja Sanitarna.

Marzec 2020