Wycieczka do NBP

2010-09-23 10:34:49

  Przyjemny ciężar półtora miliona w złocie!

   Stowarzyszenie Przyjaciół Grabowa po raz kolejny udowadnia, że można zorganizować ciekawą wycieczkę za małe pieniądze. W minioną środę prezes Stowarzyszenia Hubert Lis po wcześniejszych konsultacjach z dyrekcją NBP Oddziału w Szczecinie i dyrekcjami szkół  podstawowych w Chlebówku(gm. Stara Dąbrowa) Dalewie(gm. Marianowo) i Sownie(gm. Stargard Szczeciński). Uczestniczył wraz z ponad setką dzieci w dniach otwartych Narodowego Banku Polskiego. Po wejściu do banku młodzież została zapoznana z działalnością i funkcjonowaniem NBP, następnie obejrzała wystawę srebrnych monet kolekcjonerskich, poczym wszyscy udali się oglądać sztabę czystego złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 1,5 miliona złotych. Każdy bez wyjątku mógł ją wziąć do rąk - choć najmniejsi mieli z tym problem - Zrobić sobie zdjęcie i poczuć się bogatym! Po tej przemawiającej do wyobraźni atrakcji, wszyscy udali się na prezentację multimedialną o pieniądzu, sposobie jego zabezpieczania i wykrywaniu fałszywek po prezentacji każdy został poczęstowany smacznymi andrutami w kształcie banknotu o nominale 500 Euro. Następnie członkowie wyprawy udali się do dwóch nobliwych Panów ubranych w eleganckie fraki, którzy przybliżyli dzieciom historię pieniądza, oprowadzili po wystawie prezentującej losy polskich pieniędzy i samej bankowości centralnej. Poczym uczestnicy otrzymali piękne dyplomy potwierdzające poznanie sekretów skarbca NBP. To nie był jednak koniec atrakcji. Wszyscy zeszli do piwnic gdzie mogli wziąć udział w interaktywnej grze sterując własnym ciałem postacią na dużym ekranie, która łapała złotówki, Ci, którzy złapali ich najwięcej otrzymywali upominki. Po kilku seriach gry młodzież udała się dalej do bankowozu wyładowanego kartonami z bilonem i 10 zł. Wszyscy z uwagą słuchali ciekawostek serwowanych przez pracowników NBP. Niebywałą atrakcją była możliwość założenia kamizelki kuloodpornej, hełmu i pałki – Części stroju konwojenta bankowego. Kiedy jedni oglądali karton pełen 20 groszówek o łącznej wartości 20 000 zł, inni obserwowali bądź sami wybijali pamiątkowe żetony. Niektórzy grali w gigantyczne warcaby, w których pionkami były duże monety 5 zł i 1 Euro.

W ciągu całej wyprawy dzieciom były zadawane pytania, Ci, którzy odpowiadali poprawnie otrzymywali talony. Przy wyjściu owe talony zostały wymienione na nagrody. Tym ciekawsze im więcej było talonów. Dodatkowo na ręce opiekunów grup zostały złożone zestawy wydawnictw NBP oraz brykiet ze zniszczonych 20 zł zawierający zniszczone pieniądze o wartości 25 000 zł.

Uczestnicy i opiekunowie, powtarzają, że dni otwarte to kapitalny pomysł! Szkoda, że nieznany szerzej szczególnie poza Szczecinem.  Poznawanie sekretów skarbca NBP to świetne i bardzo pouczające zajęcie, które dostarcza mnóstwo wrażeń w połączeniu z uprzejmymi, świetnie przygotowanymi do tematu, mówiącymi z pasją ludźmi z NBP to chwile działające na wyobraźnię. Toteż władze Stowarzyszenia Przyjaciół Grabowa zachęcają wszystkich, którzy tylko mają czas i chęci, aby w sobotę 25 września wzięli udział w dniach otwartych dostępnych dla każdego. Tym bardziej, że o godzinie 12:00 przed bankiem będzie inscenizowany napad na bank z udziałem policji. Narodowy Bank Polski mieści się przy ul. Starzyńskiego 1, naprzeciwko Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Grabowa, nie poprzestaje na wyjazdach w chwili obecnej pozyskuje właśnie pomoce naukowe do cyklu wykładów dla szkół średnich pt. „Ekonomia jest ciekawa”. Wykłady będą prowadzić uznani naukowcy z Polski i Niemiec zajmujący się ekonomiom i gospodarką. Podczas ich trwania uczniowie szkół z powiatu stargardzkiego dowiedzą się, mnóstwa ciekawostek i zobaczą, że zajęcia z przedsiębiorczości czy innych przedmiotów traktujących o ekonomii nie są wcale nudne, a poznawane na zajęciach teorie i reguły mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednym z takich przykładów pokazujących, czym jest hiperinflacja będzie fragment wykładu o Zimbabwe. Stowarzyszenie Przyjaciół Grabowa dzięki pomocy naszej Ambasady w Pretorii(Republika Południowej Afryki). Pozyskało kilkaset zimbabwiańskich banknotów o nominale 100 bilonów dolarów każdy! Owe banknoty będą rozdawane uczestnikom wykładów, jako materialny dowód hiperinflacji wyrażanej w milionach procent. Wykłady mają ruszyć w listopadzie – jak podkreśla Hubert Lis prezes SPG.

                                       

                

 

 

 

 

                                

                                       

                                                

                                            

 

 

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy! Dodaj nasz kanał RSS.

Kana RSS Pomoc RSS

Szukaj w serwisie

nasz kanał TV

Urząd Gminy Stargard
ul. Rynek Staromiejski 5
73-110 Stargard

Telefon: ( 91) 561 34 10,
Fax: (91) 561 34 11
e-mail: sekretariat@gmina.stargard.pl

  Grudzień 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Licznik odwiedzin

3880372