Regionalny System Ostrzegania

2015-01-29 22:12:16

Regionalny System Ostrzegania

1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską uruchomiło udoskonaloną wersję projektu pn. Regionalny System Ostrzegania (RSO). Każdy mieszkaniec naszego województwa mający dostęp do telewizji publicznej
i/lub posiadający telefon komórkowy /smartfon/, może być powiadamiany o potencjalnych zagrożeniach, czy klęskach żywiołowych. Usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach działa obecnie:

w naziemnej telewizji cyfrowej na kanale TVP/Regionalnej

komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów DVB /telewizja hybrydowa/. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, umieszczonych na konkretnej stronie telegazety (strony 430-439);

w telefonii komórkowej

bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja posiada opcję „push”, dzięki której otrzymujemy powiadomienie o nowych ostrzeżeniach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. Od 1 lipca br. wprowadzona zostanie również opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

zakładka: Dla mieszkańców/Bezpieczeństwo/Regionalny System Ostrzegania.

Komunikaty/ostrzeżenia wprowadzane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania
w Szczecinie, w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

• ogólne,
  • meteorologiczne,
  • hydrologiczne,
  • stany wód (wodowskazów).

Aplikacja telefoniczna oraz wiadomości telegazety zaopatrzone zostały w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

• Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.

Lipiec 2017