Sprawozdanie za 2008 r.

„POTRAFIĘ” – program aktywizacji zawodowej kobiet
Element realizacji projektu systemowego „Integracja społeczna w powiecie stargardzkim” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim od 01 marca 2008 do 31 grudnia 2008r. realizował projekt „POTRAFIĘ” – program aktywizacji zawodowej kobiet. W ramach rekrutacji trwającej od marca do maja 2008r. wyłoniono 27 Beneficjentów Ostatecznych projektu z terenu Gminy Stargard.
Beneficjentami były kobiety :
- poszukujące pracy lub nie pozostające w zatrudnieniu (w szczególności długotrwale bezrobotne);
- w wieku aktywności zawodowej;
- korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.
W ramach projektu zawarto kontrakty socjalne, będące pisemną umową pomiędzy pracownikiem socjalnym a beneficjentem, określającą uprawnienia i zobowiązania stron umowy, w ramach wspólnie podejmowanych działań zamierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby.
Wszystkie beneficjentki zostały objęte przez 6 miesięcy wparciem finansowym z tut. Ośrodka w formie zasiłków celowych na pokrycie kosztów uczestnictwa w projekcie.
Po zakończeniu rekrutacji rozpoczęto 3-dniowe zajęcia w zakresie treningu umiejętności społecznych i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w którym brało udział 27 beneficjentek. Zajęcia miały formę treningu psychologicznego z elementami warsztatu oraz dyskusji kierowanych.
Celem zajęć było :
- podniesienie zdolności komunikacji interpersonalnej
- poprawa zdolności rozwiązywania konfliktów
- poznanie efektywnych metod radzenia sobie ze stresem
- zapoznanie się z psychologicznymi aspektami zjawiska uzależnienia i współuzależnienia oraz ze sposobami radzenia sobie z nimi.
Dodatkowo beneficjentki skorzystały z 3 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych dla każdej uczestniczki szkolenia.
Przed przystąpieniem do kursów zawodowych, beneficjentki przez 5 dni uczęszczały na trening doradztwa zawodowego mający na celu zdiagnozowanie predyspozycji i preferencji zawodowych, zajęcia prowadzone były metodą „Spadochron”. Dodatkowo doradca zawodowy udzielił każdej z uczestniczek indywidualnej porady w zakresie sporządzania dokumentów aplikacyjnych.
Spośród 27 beneficjentek 12 zgłosiło chęć uczestniczenia w kursie „Kucharz małej gastronomii (z egzaminem czeladniczym)”. Celem szkolenia było przygotowanie beneficjentek do zdobycia nowych umiejętności zawodowych, przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania zawodu kucharz. Zajęcia teoretyczne odbywały się w warsztatach szkoleniowych Centrum Kształcenia Zawodowego, natomiast zajęcia praktyczne realizowane były w specjalnie przygotowanej i odpowiednio wyposażonej pracowni gastronomicznej (kuchnia). Wszystkie uczestniczki szkolenia przystąpiły do egzaminu czeladniczego przed Komisją Egzaminacyjną z Zachodniopomorskiej Izby Rzemieślniczej w Szczecinie. Po otrzymaniu pozytywnych wyników wszystkie Panie uzyskały Dyplom Czeladnika w zawodzie kucharz małej gastronomii.
Spośród 27 uczestniczek projektu 15 zadeklarowało chęć udziału w kursie prawa jazdy kategorii B , który obejmował 30 godzin zajęć teoretycznych (+ 4 godziny dodatkowe) i 30 godzin zajęć praktycznych (+ 2 godziny dodatkowe przed egzaminem państwowym). Zajęcia prowadzone były w miłej atmosferze, przy profesjonalnej pomocy i opiece instruktorów nauki jazdy. Uczestniczki szkolenia wyposażone zostały w niezbędne pomoce dydaktyczne.
26 beneficjentek uczęszczało na „Kurs komputerowy z kasą fiskalną”, którego celem było zapoznanie słuchaczy ze współczesnymi technikami komputerowymi wykorzystywanymi w pracach biurowych w oparciu o komputer klasy PC, wyposażonym w niezbędne oprogramowanie. Uczestniczki uzyskały także wiedzę i umiejętności z zakresu teoretycznego i praktycznego przygotowania do obsługi kas fiskalnych różnych typów oraz zapoznały się z podstawowymi czynnościami i obowiązkami kasjera. Szkolenie zakończyło się egzaminem wewnętrznym sprawdzającym wiedzę słuchaczy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego beneneficjentki otrzymały zaświadczenia ukończenia kursu stwierdzające opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu obsługi komputera i kasy fiskalnej.
W czasie trwania kursów beneficjentki miały zapewniony catering (obiad, kawa, herbata, ciastka).
Po zakończeniu projektu 9 spośród 27 uczestniczek podjęło staż lub przygotowanie do zawodu.