Gmina Stargard
Powróć do: Miejscowości w gminie

Witkowo

WITKOWO I (MŁODZIEŻÓWKA)

Osiedle założone w latach 50-tych XX wieku przy skrzyżowaniu dróg z Kluczewa do Kolina i z Krępcewa do Strzyżna dla młodych pracowników Spółdzielni Produkcyjnej Witkowo- jednej z pierwszych tego typu wspólnot na Pomorzu Zachodnim.
W miarę rozwoju spółdzielni powstały tam zabudowania mieszkalne oraz inne jak: budynek zarządu, ferma kurcząt, nowe obory, zespół budynków przetwórni mięsnej i sieć firmowych sklepów. Spółdzielnia w latach 90-tych ubiegłego wieku przyjęła nazwę „Agrofirmy” i zarządza majątkiem o powierzchni około 14 tyś. ha, w tym gospodarstwa hodowlane, sady i grunty uprawne.
Przy osiedlu powstała w roku 1987 nowa parafia, a w latach 1990-1993 zbudowano kościół według projektu architekta Walentego Zaborowskiego. Wewnątrz znajduje się ołtarz „Zwiastowanie Pańskie” i empora chórowa. W fundamentach kościoła wmurowano kamień pamiątkowy z góry Synaj, przywieziony w 1992 roku z Ziemi Świętej przez proboszcza, ks. Mariana Szostaka. Kościół pw. Zwiastowania Pańskiego został poświęcony 25 marca 1993 roku.
Do sołectwa Witkowo należy dawny folwark Radziszewo założony w 1836 roku. Obecnie „Agrofirma” Witkowo prowadzi tam produkcję hodowlaną.

WITKOWO II

Witkowo to stara wieś położona nad Małą Iną w odległości około 3 km na południe od Stargardu. W 1229 roku otrzymali ją joannici jako jedną z dwunastu wsi nadanych zakonowi, położonych w okolicach Stargardu. W 1769 roku ostatni mistrz zakonu założył we wsi folwark, lecz ziemia była oddana w dzierżawę. W 1939 roku w Witkowie było dwanaście gospodarstw chłopskich o areale od21 do 107 ha.
Wieś wytyczona jest z zachodu na wschód w kształcie owalnicy z posadowionym pośrodku gotyckim kościołem, zbudowanym z kamieni i cegły w końcu XV wieku. od zachodu wznosi się masywna wieża na podstawie czworoboku, w części górnej dekorowana ostrołukowymi blendami, zwieńczona ośmiobocznym hełmem krytym blachą.
Szczyt wschodni ozdobiony sterczynami; na środkowej sterczynie umieszczono żelazny krzyż joannicki z datą 1662. W murze cmentarnym otaczającym kościół dwie bramki z okresu budowy kościoła.
We wnętrzu: drewniany ołtarz ( fragment ołtarza ambonowego) w predeli malowidło olejne „Ostatnia wieczerza” i w środku współczesna rzeźba Matki Boskiej. Ławki i empora organowa z XVIII wieku. W posadzce płyta nagrobna poświęcona zmarłemu w 1751 roku pastorowi kościoła Christianowi Lupke i jego małżonce.
Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej został poświęcony 19 lipca 1945 roku.
Grupa pierwszych osadników, którzy w 1945 roku osiedli w Witkowie, przybyła w ramach repatriacji z miejscowości Naliboki k. Nowogródka (obecnie Białoruś).