Stara wieś średniowieczna, położona po południowej stronie szosy Stargard-Piła, pośrodku zespołu małych jezior polodowcowych, około 7 km od Stargardu. W 1350 roku zakupiona przez magistrat w Stargardzie, któremu podlegała do XVIII wieku; później została włączona do domeny.
W 1939 roku we wsi istniały 22 gospodarstwa chłopskie o powierzchni 20-30 ha, oraz jedno gospodarstwo o powierzchni 102 ha.
Zabudowania rozplanowane są w kształcie owalnicy usytuowanej równoleżnikowo. Dominującym akcentem Tychowa jest późnogotycki kościół z XV wieku, położony w środku wsi, zbudowany z kamieni narzutowych, salowy, z trójbocznie zamkniętym od wschodu prezbiterium. W XIX wieku podczas remontu przebudowano okna i portale oraz dobudowano wieżę, zakończoną latarnią z ośmiobocznym hełmem. Wejście do świątyni od południa ozdobiono portalem ostrołukowym.
We wnętrzu: ołtarz barokowy z 1736 roku oraz ambona renesansowa, nieco zmieniona w 1720 roku. Część centralną ołtarza zajmuje obraz „Ukrzyżowanie”, w predeli obraz Ostatnia wieczerza”. Na wieży dzwon o średnicy 76 cm, odlany w Szczecinie w 1853 roku. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został poświęcony w 1946 roku przez ks. Jana Borodzicza.
Plac przykościelny otoczony kamiennym murem, przy którym rosną pojedyncze drzewa liściaste.
Do zabytków Tychowa należy zaliczyć także korpus wiatraka, typu holenderskiego, stojącego przy drodze do wsi Święte, zbudowanego w 1860 roku( obecnie bez skrzydeł), oraz cmentarz poewangelicki ( obecnie katolicki) w zachodniej części wsi.
Warto zwiedzić: prowadzoną przez panią Jadwigę Wojciechowską fermę hodowlaną australijskich strusi emu, przystosowaną do zwiedzania przez grupy wycieczkowe. Oprócz strusi hodowane są tu też inne ptaki, jak gęsi garbonose, kaczki krzyżówki i pawie.
Przy zabudowaniach znajduje się niewielki ogród – mini arboretum – z egzotycznymi drzewami i krzewami.