Wieś położona przy szosie Stargard – Maszewo, odległa około 5 km od Stargardu, na zachód od jeziora Czyste (7,5 ha), wymieniana w dokumentach z przełomu XVI-XVII wieku jako majątek ziemski należący do kilku kolejnych właścicieli. Po 1920 roku przeprowadzona była parcelacja i państwowa kolonizacja, w wyniku której utworzono na południu i północy tzw. Kolonię Górną i Kolonie Dolną.
Zabudowania rozlokowane są równoleżnikowo, po obu stronach szosy do Stargardu, wytyczonej na trasie północ-południe. Po jej wschodniej stronie położona jest dawna część folwarczna, a po zachodniej części chłopska. Na południe od folwarku posadowiony był dwór (wyburzony w latach 90-tych XX wieku), z przyległym dużym parkiem. Obecnie park jest silnie zakrzewiony, rosną w nim stare lipy, dęby i klony.
We wsi XIX- wieczny kościół pw. św. Anny- salowy, murowany z czerwonej cegły, wniesiony na miejscu świątyni zniszczonej w 1786 roku. Wewnątrz znajduje się XVIII-wieczny ołtarz barokowy. Obok kościoła dzwonnica w konstrukcji metalowej, z dzwonem o średnicy 60 cm i gotyckim napisem. Działka kościelna ogrodzona kamiennym murem, przy którym rosną lipy, kasztanowce i jesiony. Przy kościele czynny cmentarz współczesny.
Do sołectwa Grabowo należy położona na północ od wsi niewielka osada Piasnik, utworzona w czasie parcelacji folwarku przed 1930 rokiem i przysiółek Piaszcze (jedno gospodarstwo na południowym skraju jeziora Grabowskiego ) – dawny folwark z XIX wieku.