Stara wieś typu ulicówka ,o metryce średniowiecznej, położona na zachodnim brzegu Małej Iny w odległości około 7 km na południe od Stargardu. Od początku XIV wieku do XX wieku wieś przechodziła w drodze sprzedaży przez ręce co najmniej sześciu właścicieli. W latach dwudziestych XX wieku liczyła 612 ha ziemi. Po 1945 roku przeszła w zarząd i użytkowanie państwowych gospodarstw rolnych.
Pośrodku wsi, po wschodniej stronie drogi, wznosi się późnogotycki kościół zbudowany z kamieni polnych i cegły w XV wieku. Świątynia pw. M.. B. Częstochowskiej ma kształt prostokątnej sali, ze szczytem wschodnim dekorowanym ostrołukowymi blendami. Podczas przebudowy w XIX wieku także okna i portal południowy uzyskały ostrołukowe zwieńczenia. Cennym elementem wyposażenia kościoła jest ścienne tabernakulum znajdujące się po lewej stronie ołtarza, w którym wnętrze i drzwiczki wykonane są z drewna dębowego pomalowanego temperą na kolor niebieski. Na wewnętrznej stronie drzwiczek malowidło przedstawiające Chrystusa Boleściwego. Całość zamykana jest żelazną kratą.
Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kamienno-ceglana kaplica cmentarna, zbudowana na początku XX wieku przez rodzinę Bohm, która od 1863 do 1945 roku była ostatnim niemieckim właścicielem Strzyżna.
Centralnym obiektem dawnego majątku jest neoklasycystyczny pałac z połowy XIX wieku oraz podwórze folwarczne z budynkami i parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,1 ha, z tego samego okresu.