Najwcześniejsze wzmianki o Wierzchlądzie pochodzą z 1320 roku. Jest to typowa wieś folwarczna, w której głównymi elementami układu przestrzennego były rozlokowane po południowej stronie ulicy, biegnącej prostopadle do brzegu jeziora Miedwie: podwórza gospodarcze, pałac, park i kościół na wzgórzu
Do XX wieku majątek ziemski przechodził kilkakrotnie przez ręce różnych właścicieli. Do XIX wieku liczył on 363 ha ziemi.
Po 1945 roku grunty przejęły gospodarstwa pegeerowskie. Powstało tu gospodarstwo rybackie z przystanią oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportów Obronnych.
Kościół wzniesiony w 1895 roku z ciosanego kamienia polnego i cegły (na miejscu wcześniejszej świątyni szachulcowej) w 1945 roku został całkowicie zburzony. Pozostały po nim tylko krypty grzebalne ze zniszczonymi sarkofagami dawnych właścicieli Wierzchlądu i przyległych terenów.
Podobnie część zabudowań folwarcznych została wyburzona; zachował się park podworski (14 ha), założony w XVIII wieku, w którym na uwagę zasługuje aleja starych lip, grabów i kasztanowców.
Do obiektów zakwalifikowanych do ochrony konserwatorskiej należą: brama parkowa z drugiej połowy XVIII wieku, stodoła pofolwarczna z XIX wieku i magazyn z początku XX wieku.
Wierzchląd to miejscowość atrakcyjna turystycznie, obszar ten jest idealnym miejscem na stwarzanie przestrzeni atrakcyjnych turystycznie, miejsce wykorzystuje walory przyrodniczo-krajobrazowe. Z uwagi na powyższe zagospodarowano plażę usytuowaną bezpośrednio nad jeziorem Miedwie (Natura 2000). Zagospodarowanie plaży w Wierzchlądzie i połączenie jej z istniejącą mariną żeglarską umożliwia organizowanie aktywnego wypoczynku na jeziorem. Na terenie znajdują się pomost rekreacyjny, plac zabaw oraz ścieżka rekreacyjna, które zostały odremontowane i wybudowane w roku 2014 przy udziale środków PROW. W 2018 roku w ramach operacji „Zagospodarowanie plaży w Wierzchlądzie” PO Rybactwo i Morze wykonano budowę dwóch ciągów komunikacji pieszej tj. ścieżek dla pieszych - przedłużono istniejącą ścieżkę spacerową do istniejącego pomostu rekreacyjnego oraz wybudowano ścieżkę od istniejącej ścieżki spacerowej do toru wodowania łodzi przy basenie mariny. Wykonano boisko do piłki siatkowej, wykonano paleniska, ławki oraz zamontowano dodatkowe urządzenia zabawowe dla dzieci jak: huśtawka bocianie gniazdo, bujak na sprężynie, zestaw zabawowy.
Zagospodarowana plaża w Wierzchlądzie jest ogólnodostępna, korzystanie z jest bezpłatne dla każdego. Z efektów zrealizowanej operacji korzystają mieszkańcy oraz turyści korzystający z uroków pobytu nad jeziorem Miedwie.