Wczesne osadnictwo na terenie gminy datuje się na VI i VII wiek (Strachocin, Żarowo). Dużą rolę w rozwoju tych terenów odegrało Pęzino, które od XII w. było własnością rodu Pensin, w XIV i XV w. Borków, joannitów i ponownie Borków, a od 1680 do 1945 Puttkamerów. Przez pewien czas Pęzino było siedzibą komandorii joannitów. Własnością joannitów były nadane im przez książąt pomorskich miejscowości Klępino,Strachocin, Święte i Witkowo.
Gmina Stargard jest jedną z najbogatszych na Pomorzu pod względem liczby zabytków, wśród których poczesne miejsce zajmują kościoły oraz pałace i ich parki. Trzy zabytkowe kościoły pochodzą z XV wieku. Są nimi:
- kamienny kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Grzędzicach, w którym zostały odrestaurowane w 1954 r. najstarsze na Pomorzu Zachodnim polichromie z lat 1450-1470. Przedstawiono na nich 33 postacie biblijne, z których część widać na 13 scenach pasyjnych.
- kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Poczerninie, którego budulcem były głazy narzutowe
- zbudowany przez joannitów kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Świętem
W Małkocinie stoi kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca zbudowany w XV w., spalony w XVI w. i odbudowany dopiero w połowie XIX wieku. W Pęzinie zachował się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVI wieku. Z końca XIX w. pochodzi kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, a także kościół św. Marii Magdaleny w Sownie.
Na szczególną uwagę zasługuje jedna z najlepiej zachowanych budowli mieszkalno-obronnych na Pomorzu -
Zamek w Pęzinie (w jego pierwotnej formie) wznieśli na przełomie XIV i XV w. joannici. Zamek posiadał duże walory obronne zwiększone poprzez usytuowanie go w “widłach” dwóch cieków: Krępieli i Pęzinki. Budowla, powstała na sztucznym wzniesieniu, wzorowana była na zamkach w Łagowie i Swobnicy i składała się z czteroodcinkowego muru obwodowego tworzącego nieregularny czworobok oraz z budynku mieszkalnego przylegającego do wschodniego odcinka muru obronnego. W południowo – zachodnim narożu założenia wybudowano potężną wieżę ostatecznej obrony – tzw. stołp. Skrzydło mieszkalne posiadało okna tylko od strony zachodniej (wewnętrznej).
Kolejną zabytkową perełką na terenie naszej gminy jest XIX-wieczny Pałac w Barzkowicach , rozbudowany w 1911 r. - eklektyczny z wyposażeniem architektonicznym o motywach klasycystycznych i neorenesansowych. Usytuowany w płd-wsch. narożniku dziedzińca folwarcznego. Jest to budynek zbudowany na planie prostokąta, na kamiennym cokole, z głębokim ryzalitem, dachem naczółkowym i boniowaną elewacją. W 1911 roku dobudowano piętro i werandę oraz przebudowano wnętrza, dodając klatkę schodową oraz salon.
Pałac w Koszewku - neorenesansowy pałac zlokalizowany we wschodniej części wsi. Obiekt został zbudowany w XIX wieku, ale przeszedł gruntowną przebudowę w 1922. Wtedy to dobudowano kwadratową wieżę, trzykondygnacyjną narożną o bogatych zdobieniach. Wybudowany na planie wydłużonego prostokąta, posiada cechy klasycystyczne, kryty dachem dwuspadowym, wyróżnionym centralnie parawanami. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 7,6 hektara, pochodzącym z XVIII wieku. Znajdują się w nim pomnikowe okazy drzew: buk, dwa jesiony i cztery lipy drobnolistne. Okazała jest aleja kasztanowców z lat 30. XX wieku.
Następnym wspaniałym zabytkiem jest Pałac Koszewie. Eklektyczny obiekt zlokalizowany jest na wysokiej skarpie nadjeziornej. Pochodzi z lat 1914-16. Ozdobiony wieżami, w narożach fasady niskimi, cylindrycznymi, od strony jeziora wysoką, zakończoną podwójnym neobarokowym hełmem, zwieńczoną galerią widokową, ośmioboczną nadstawą, gruntownie wyremontowanym w latach 1993-94. Do 1945 był własnością hitlerowskiego feldmarszałka Friedricha Paulusa. Po wojnie mieścił się tu ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy Kombinatu PGR w Stargardzie, a obecnie jest to własność prywatna.
Natomiast w Krąpielu znajduje się neorenesansowy dwukondygnacyjny pałac z połowy XIX wieku (przebudowany na początku XX wieku). Jest to budynek zbudowany na rzucie prostokąta, od wschodniej strony ozdobiony półkolistym ryzalitem. Przy południowej elewacji znajduje się dobudówka, a od północy przylega cylindryczna trójkondygnacyjna baszta przykryta cebulastym hełmem. Historyczne wyposażenie wnętrza nie zachowało się. W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania gospodarcze m.in. obora, owczarnia, stodoła oraz gorzelnia. Zachował się również park dworski z XIX wieku o powierzchni 49 ha, zaprojektowany przez Petera Josepha Lennego, z cennym starodrzewem złożonym m.in. z sosny wejmutki, buka pospolitego, dębu szypułkowego odmiany stożkowej, kasztanowca czerwonego i wiązu polnego odmiany korkowej.
Park zamkowy znajduje się w Pęzinie, a parki pałacowe w Barzkowicach, Koszewku, Małkocinie, Skalinie, Strzyżnie i Wierzchlądzie.