04 września 2019 podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn.
„Termomodernizacja istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Sownie”.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 , Oś priorytetowa II Gospodarka niskoemisyjna,
Działanie 2.6 Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.
Celem projektu jest zmniejszona energochłonność budynku publicznego poprzez kompleksową głęboką modernizację energetyczną obiektu SP w Sownie przy ul. Szkolnej 4. Projekt doprowadzi także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem budynku oraz zmniejszenia rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych, a także zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej dzięki wdrożeniu projektu.
Realizacja działania przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia stopnia degradacji środowiska naturalnego.
Kwota dofinansowania inwestycji pn. „Termomodernizacja istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Sownie” wynosi 1 090 552,18 zł.
Poziom dofinansowania: 84,9999989868 %.
„Termomodernizacja istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Sownie”
Projekt nr RPZP.02.06.00-32-B001/18
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014 – 2020
Gmina Stargard zrealizowała projekt pn. „Termomodernizacja istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Sownie” w ramach zadania inwestycyjnego „Rozbudowa i przebudowa szkoły podstawowej wraz z dobudową sali gimnastycznej i zagospodarowaniem terenu w miejscowości Sowno”.
Zgodnie z zapisami wniosku o dofinansowanie projekt realizowano w okresie: 2016 – 30.11.2020 r.
Dofinasowanie stanowiło nie więcej niż 84,9999966041 % .
Celem projektu jest zmniejszona energochłonność budynku publicznego poprzez kompleksową głęboką modernizację energetyczną obiektu SP w Sownie przy ul. Szkolnej 4. Projekt doprowadzi także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem budynku (o 112,06 CO2/rok oraz zmniejszenia rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (o 355.857,34 kWh/rok), zmniejszenia zużycia energii cieplnej (o 1.239,14GJ/rok) oraz zmniejszenia zużycia energii końcowej dzięki wdrożeniu projektu (o 1.239,14GJ/rok). Realizacja działania przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia stopnia degradacji środowiska naturalnego. Zasadniczym problemem obiektu szkolnego objętego projektem była jego niska efektywność energetyczna. Pochodzący sprzed wielu lat obiekt z powodu braku środków finansowych nie był poddawany poważniejszym remontom i procesom modernizacyjnym w sposób całościowy. Standard odpowiadający rozwiązaniom technologicznym z okresu budowy obiektu w znaczący sposób odbiega od standardów stosowanych współcześnie. Zasadniczym problemem w obiekcie była brak estetyki i funkcjonalności oraz niekorzystny bilans energetyczny, zużyta stolarka okienna i drzwiowa, odpadające tynki zewnętrzne, przeciekający stropodach, zimno w pomieszczeniach, które uwidaczniały się szczególnie w okresie zimowym także przez nieszczelność drzwi i okien. To wszystko przekładało się wizerunek nieruchomości oraz jego postępującą degradację. Powodowało to bardzo duży dyskomfort uczniów i nauczycieli korzystających z obiektu oraz bardzo duże koszty eksploatacyjne, szczególnie w sferze ogrzewania obiektu szkolnego. Stale wzrastające koszty energii (energii elektrycznej oraz cieplnej) potwierdzały zasadność podjęcia decyzji o dokonaniu kosztownych inwestycji polegających na znacznie lepszym izolowaniu budynku oraz na dociepleniu dachu i stropodachu.
W wyniku realizacji projektu wystąpi oszczędność energii powyżej 60 % oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych z 132,56 t CO2/rok do 20,50 t CO2/rok, czyli o 112,06 t CO2/rok co stanowi 84,54 % wartości bazowej. Projekt obejmował wdrożenie w ramach projektu OZE (pompy ciepła). Efekty projektu oddziałują w okresie przez co najmniej 10 lat okresu trwałości.