Przez stowarzyszenie rozumie się dobrowolne zrzeszenie ludzi w formie organizacji dla osiągnięcia wspólnymi siłami i środkami określonego celu. Innymi słowy: stowarzyszenie to grupa osób (przyjaciół, bliższych i dalszych znajomych, członków rodziny – członków stowarzyszenia), które mają wspólne zainteresowania lub wspólny cel i razem chcą rozwijać swoje zainteresowania i realizować wspólne zamysły.
Decyzja o tym, jaki rodzaj stowarzyszenia wybrać należy do założycieli. Na decyzję wpływ ma nie tylko to, czym chcą się zajmować, ale także to jakie możliwości daje określona forma. I tak, wybierać można z:
1) stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym;
2) stowarzyszenie zwykłe;
3) stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;
4) związki stowarzyszeń zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym;
5) kluby sportowe.
Stowarzyszenie zwykłe ma zdecydowanie prostszą strukturę organizacyjną i nie posiada osobowości prawnej. Jest ono dużo prostsze do założenia, choćby z tego względu, iż nie musimy go nigdzie rejestrować i może zostać założone już przez 3 osoby fizyczne.
Stowarzyszenie zarejestrowane, jak sama nazwa wskazuje, musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja w KRS daje stowarzyszeniu wiele uprawnień, m.in.: nadaje stowarzyszeniu osobowość prawną, jest organizacją pozarządową, może korzystać z różnych źródeł finansowania. Do jego założenia niezbędne jest uchwalenie statutu i wybranie komitetu założycielskiego.
Cechy stowarzyszenia:
Bez względu na to, na jaką formę stowarzyszenia się zdecydujemy, zawsze musi być to grupa osób, która chce wspólnie realizować określony cel. Generalnie, stowarzyszenie charakteryzuje się:
1) dobrowolnością – swobodą zakładania, jak i przystępowania i występowania ze stowarzyszenia;
2) samorządnością – samodzielnością w określaniu celów, programu działania i struktur organizacyjnych, a także niezależność wobec innych podmiotów;
3) trwałością – istnienie stowarzyszenia jest niezależne od jego składu (pod warunkiem, że będzie ich co najmniej 7 w stowarzyszeniu zarejestrowanym lub 3, jeśli jest to stowarzyszenie zwykłe);
4) działanie w celach niezarobkowych.
Polskie prawo gwarantuje równe, „bez względu na przekonania, prawo czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz realizacji indywidualnych zainteresowań” (preambuła ustawy Prawo o stowarzyszeniach). Prawo to może być ograniczone, jeśli w grę wchodzi m.in. ochrona praw i wolności innych osób (np. ktoś został zmuszony do wstąpienia do stowarzyszenia). Zakazane jest również tworzenie stowarzyszeń „przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa ich członków wobec władz stowarzyszenia” (art. 6 ust. 1).
Na terenie Gminy Stargard działają następujące stowarzyszenia:
Stowarzyszenia sportowe:
Stowarzyszenia:
Stowarzyszenia zwykłe:
1. Stargard na rowery, Kiczarowo
2. „Nasze Kurcewo”, Kurcewo
3. Team Grabowo, Grabowo